ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Publicystyka i Media « Zieloni 2004 w mediach « Wiadomości Zagłębia: Rtęć do lamusa
Będzie drożej, ale bezpieczniej

Rtęć do lamusa


Od kilku dni nie kupimy w aptekach tradycyjnego rtęciowego termometru. Co prawda używanie tych, które znajdują się w domach nie jest zakazane, ale Komisja Europejska nie zgodziła się na ich dalszą sprzedaż, zakazała także ich dalszej produkcji. Dlaczego tradycyjny termometr z rtęcią przechodzi do lamusa?


Jest on tani w zakupie, ale dość niebezpieczny. Szkodliwość rtęci dla naszego zdrowia oraz środowiska jest bardzo duża. Odpady produktów, których rtęć jest składnikiem, mogą zmienić się w tzw. metylortęć, która jest wyjątkowo toksyczna. Jej opary powodują zapalenie płuc i oskrzeli, niewydolność krążenia, czy zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej. Przypadkowe spożycie rtęci może doprowadzić do uszkodzenia nerek oraz martwicy błony śluzowej jelit.A jak wiadomo, termometr można łatwo rozbić.

Jak podaje Komisja Europejska, na dotychczasową produkcję termometrów rtęciowych przeznaczaliśmy od 25 do 30 ton, z ogółu 33 ton wykorzystywanych przy produkcji urządzeń pomiarowych. Prawie 90 procent rtęci wykorzystuje się w domach.

- Faktycznie od ubiegłego tygodnia nie sprzedajemy termometrów rtęciowych – potwierdza Izabela Wątek z Apteki Dr Zdrowie. – Pacjenci muszą „przerzucić” się na termometry elektroniczne, które w europie zachodniej są powszechnie używane. Sama utylizacja rtęci też jest szkodliwa, ze względu na konieczność wykorzystania siarki. Powstający przy procesie utylizacji siarkowodór również jest niekorzystny dla środowiska – dodaje Wątek.

Jedynym minusem rezygnacji z rtęci są koszty, które musimy ponieść. Dotychczas za termometr rtęciowy płaciliśmy około 3-4 zł. Elektroniczny jest droższy – jego cena to od 13 zł wzwyż. W zamian jego pomiar jest szybszy i dokładniejszy.

Adrian Kołodziejczyk z Zielonych 2004 przekonuje, że takie decyzje są potrzebne. – Warto chronić środowisko, m.in. takimi innowacyjnymi działaniami. To może przynieść nam same korzyści – dodaje.


Piotr Celej
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,417 Unikalnych wizyt