ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Publicystyka i Media « Zieloni 2004 w mediach « Rzeczpospolita: Polak zostanie belgijskim eurodeputowanym Zielonych?
Link
http://www.rp.pl/artykul/2,282929.html

Polak zostanie belgijskim eurodeputowanym Zielonych?
guu 27-03-2009, ostatnia aktualizacja 27-03-2009 17:29

25-letni Bartosz Lech ma spore szanse zostać belgijskim eurodeputowanym. W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego stratuje z czwartego miejsca na krajowej liście francuskojęzycznych Zielonych.

- Partia Ekolo, z której staruję, liczy na trzy mandaty, a ja na trzeci wynik. Zabiegam o poparcie mieszkających w Belgii Polaków i Belgów wywodzących się z powojennej polskiej emigracji - powiedział Bartosz Lech.

Choć sam nie ma belgijskiego obywatelstwa, może - zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego - startować do wyborów z listy belgijskiej jako mieszkaniec Brukseli. Jest jedynym Polakiem startującym w eurowyborach w Belgii.

- Myślę, że należy angażować się tam, gdzie się mieszka, a ja od czterech lat mieszkam w Brukseli - powiedział. Tłumaczy, że zależy mu na pokazaniu "innej twarzy" Polski, a mianowicie, że Polacy angażują się w demokrację lokalną.

Lech liczy na poparcie nawet 100 tys. Polaków, na ile nieoficjalnie szacuje się mieszkających w Belgii rodaków. Pod warunkiem, że do wtorku zarejestrują się oni na listach wyborczych w swoich gminach. Niestety, tylko Polacy legalnie przebywający w Belgii, czyli posiadający kartę pobytu, mogą dostać zgodę na głosowanie.

Ulotki wyborcze Lech rozdaje w popularnych w Brukseli polskich sklepach oraz na polskim targu w dzielnicy Anderlecht, gdzie mieszka wielu Polaków.

- Jest fantastyczny odzew i duża mobilizacja Polaków - cieszy się Lech.

Bartosz ukończył integrację europejską na Uniwersytecie Warszawskim. Po przebyciu kilku staży w unijnych instytucjach, obecnie pracuje w Parlamencie Europejskim jako doradca frakcji Zielonych ds. Polski i innych nowych państw UE, gdzie Zieloni są wciąż bardzo słabi i nie mają przedstawicieli w PE.

Partia Zielonych rozpoczęła w Brukseli inaugurujący europejską kampanię do Parlamentu Europejskiego kongres, w którym uczestniczy ponad 1000 delegatek i delegatów z partii Zielonych z całej Europy. Hasłem przewodnim kampanii jest: "Think big, vote green" (Myśl daleko, głosuj na zielono).

Podczas kongresu zaprezentowano manifest "Green New Deal for Europe", dokument opisujący niezbędne kroki do zmiany europejskich gospodarek na bardziej zrównoważone.

W kongresie uczestniczy dziesięcioosobowa delegacja z Polski. Wśród nich Agnieszka Grzybek i Dariusz Szwed, przewodniczący polskiej partii Zieloni 2004.
PAP
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,377,167 Unikalnych wizyt