ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Beata Maciejewska « Zieloni przeciwko elektrowni jądrowej na Pomorzu
Poniżej prezentujemy list Jana Kozłowskiego oraz odpowiedź Beaty Maciejewskiej.Pan Jan Kozłowski

Marszałek Województwa Pomorskiego

Gdańsk, 04.11.2008 r.

Szanowny Panie,W nawiązaniu do Pańskiego listu z dnia 21.10.2008 skierowanego do premiera Donalda Tuska w sprawie budowy elektrowni atomowej na Pomorzu, uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do następujących kwestii:1. Debata nt. przyszłości energetycznej północnego regionu Polski.

W swoim liście pisze Pan, iż w naszym województwie toczy się od kilku miesięcy debata nt. bezpieczeństwa energetycznego północnego regionu Polski, w której uczestniczą przedstawiciele Samorządu Woj. Pomorskiego.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informacje:

1.a. Gdzie i kiedy odbyły się poszczególne debaty, gdzie i kiedy są planowane? Proszę o dane od początku rzeczonych „kilku miesięcy”.

1. b. Jakie były i będą konkretne tematy tych debat?

1.c. Kto na tych debatach reprezentował dotąd Samorząd Województwa Pomorskiego? Proszę o podanie nazwisk i funkcji tych osób.

1.d. Jakie stanowisko reprezentowały ww. osoby na debatach?

1.e. Czy były to spotkania ogólnodostępne, czy wstęp na nie był płatny, przez kogo były organizowane i finansowane?

1.f. Czy i w jaki sposób opinia publiczna była informowana o debatach i udziale w nich przedstawicieli Samorządu Woj. Pomorskiego?

1.g. Jeżeli były to spotkania organizowane przez Urząd Marszałkowski, gdzie można zapoznać się ze stenogramami, podsumowaniami z tych spotkań?2. Zapotrzebowanie na energię

Stwierdza Pan, iż ponad 70 proc. zapotrzebowana na energię elektryczną pokrywamy dostawami z południa i centrum kraju, a popyt na energię rośnie.

Uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

2.a. Skąd czerpie Pan informacje o rzeczonych 70 proc., skoro według dostępnych danych import energii w woj. pomorskim stanowi około 40 proc. zapotrzebowania, a nie - 70 proc. (w roku 2006: zapotrzebowanie – 5,6 TWh, produkcja w województwie - 3,2 TWh)?

2.b. Czy Urząd Marszałkowski dokonał audytu energetycznego podległych mu jednostek samorządowych w celu oceny potencjału oszczędzania energii oraz podnoszenia efektywności energetycznej (elektrycznej i cieplnej) wraz z porównaniem kosztów i okresu zwrotu poszczególnych inwestycji? Jeśli tak, to jakie są wyniki tego audytu?

2.c. Jakie działania podjął Urząd Marszałkowski na rzecz ograniczenia marnotrawienia energii w jednostkach mu podległych? Jakie środki na to zostały zaplanowane w budżecie województwa na kolejne lata i jakie są planowane działania? Czy w programach operacyjnych przewidzieli Państwo środki na podnoszenie efektywności energetycznej, a jeśli tak, to w jakiej wysokości ?

2.d. Kim są/mogliby być „potencjalni inwestorzy”, którym przeszkadzają straty związane z dystrybucją energii elektrycznej na Pomorzu (biorąc pod uwagę, iż straty w dystrybucji energii wynikające z braku modernizacji sieci są bolączką całego kraju). Jakie środki Urząd Marszałkowski przewidział na modernizację sieci energetycznej w woj. pomorskim w ramach funduszy 2007-2013? Proszę o podanie danych dotyczących specyficznych problemów Pomorza w tym zakresie.

2.e. Jak ma się Pański argument o wpływie strat w dystrybucji energii elektrycznej na „potencjalnych inwestorów” do faktu, iż energetyka jądrowa zwiększa straty przesyłowe z racji lokalizacji oddalonych od dużych odbiorców energii? Czy sądzi Pan, że straty przesyłowe z elektrowni jądrowej będą dla „potencjalnych inwestorów” mniej bolesne niż dotychczasowe straty, a jeśli tak, to dlaczego?3. Odnawialne źródła energii

3.a. Jaki jest Pański stosunek do „Regionalnej strategii energetyki ze szczególnym uwzględnieniem źródeł odnawialnych” z 2006r. opracowanej przez Zarząd Województwa Pomorskiego, z której wynika, iż „w perspektywie do 2010 roku przewiduje się, iż wielkość mocy zainstalowanej może wzrosnąć nawet do 600÷700 MW”. (Bazując na danych z istniejących siłowni wiatrowych na Pomorzu można określić przyszłą produkcję na poziomie 1500 GWh rocznie.)4. Elektrownia atomowa

Stwierdza Pan, iż konieczna jest na Pomorzu elektrownia atomowa. Bardzo proszę więc o precyzyjne odpowiedzi na następujące pytania:

4.a. Kto jest potencjalnym inwestorem? Jaki miałby być koszt tej elektrowni?

4.b. Kiedy miałaby powstać? (To pytanie jest istotne w perspektywie Pańskiego stwierdzenia, iż możemy spotkać się z problemem braku energii, cytuję: „już w perspektywie kilku najbliższych lat”, a elektrownię atomową buduje się minimum 10 lat – Pan Minister Adam Szejnfeld w mediach potwierdza, że elektrownia jądrowa nie powstanie w Polsce przed 2030 r.) .

4.c. Kto zapłaci za budowę elektrowni i jakie proponuje Pan zasady finansowania tej inwestycji - kto zapewni kapitał, jakich rządowych gwarancji czy subwencji domaga się potencjalny inwestor?

4.d. Skąd będzie pochodziło paliwo jądrowe i jakie są propozycje dotyczące składowania odpadów jądrowych – lokalizacje? Jakie są koszty składowania tych odpadów?

4.e. Jaka jest podstawa prawna budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu?5. Opinia publiczna

Stwierdza Pan w swoim liście, iż, cytuję: „(…)znacząca część opinii publicznej (…) znajduje uzasadnienie dla tego typu inwestycji (elektrowni atomowej – przyp.) na terenie Województwa Pomorskiego”.

5.a. Proszę o podanie wyników badań opinii publicznej lub innych danych stwierdzających prawdziwość Pańskiego twierdzenia.(Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC przedstawionych podczas debaty zorganizowanej przez Komisję Gospodarki Senatu RP 14 października 2008 wynika, że 48% Polek i Polaków jest przeciwna budowie elektrowni jądrowej (w przypadku kobiet ten odsetek sięga aż 62%)

Z poważaniemBeata Maciejewska

mieszkanka Gdańska,

członkini Zarządu Krajowego Partii Zieloni 2004

beata.maciejewska@zieloni2004.pl

Do uprzejmej wiadomości:

Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego

media pomorskie

organizacje pozarządowePan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Rzeczpospolitej Polskiej21.10.2008Od kilku miesięcy prowadzona jest w Województwie Pomorskim debata dotycząca bezpieczeństwa energetycznego Polski, w szczególności jej północnego regionu. W przeprowadzonych debatach i konsultacjach biorą udział zarówno specjaliści i eksperci z sektora energetycznego, jak również przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego, władz lokalnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.W prowadzonych dyskusjach zwraca się szczególnie uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w sektorze elektroenergetycznym, odpowiedzialnym za produkcję i dostawę energii elektrycznej, już w perspektywie kilku najbliższych lat. Podkreślamy, że rejon Pomorza, w tym Województwo Pomorskie jest importerem energii elektrycznej pokrywając ponad 70% zapotrzebowania na energię elektryczną dostawami z południa i centrum kraju. Taka struktura dostaw energii elektrycznej, w sytuacji stale rosnącego popytu, prowadzi do znaczących strat związanych z dystrybucją energii elektrycznej, ogranicza znacząco możliwości dostaw tej energii nowym odbiorcom, a tym samym bardzo obniża konkurencyjność Pomorza w ocenach potencjalnych inwestorów.Panie Premierze, wnioski płynące z prowadzonych konsultacji są jednoznaczne. Województwo Pomorskie musi zmienić strategię zaopatrzenia jego obszaru w energię elektryczną. Przede wszystkim konieczna jest modernizacja i rozbudowa systemu sieci elektroenergetycznych oraz budowa nowoczesnych technologicznie, nowych źródeł energii.Samorząd Województwa Pomorskiego analizuje celowość nowych inwestycje w sektorze elektroenergetycznym, tj. rozwój tego systemu z uwzględnieniem częściowej dywersyfikacji i budowy nowych odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę klasycznej energetyki zawodowej. Niestety, rozwój tylko energii odnawialnej nie zapewnia poprawy bezpieczeństwa energetycznego, przy tak znaczącym, ponad 2% rocznym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną oraz nie może zapewnić dostaw energii elektrycznej tzw. "wysokiej jakości". Konieczne w tej sytuacji jest rozważenie budowy nowoczesnego, bezemisyjnego, dużego źródła energii elektrycznej, a takim bez wątpienia jest elektrownia jądrowa.Pragnę podkreślić, że eksperci i specjaliści energetycy, jak również znacząca część opinii publicznej, w zaistniałej sytuacji konieczności ograniczania emisji dwutlenku węgla, znajduje uzasadnienie dla tego typu inwestycji na terenie Województwa Pomorskiego.Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o zajęcie pozytywnego stanowiska w tej delikatnej sprawie, jaką niewątpliwie jest budowa elektrowni jądrowej na terenie Województwa Pomorskiego oraz akceptację, w zaistniałej nowej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego, zmiany w tym zakresie strategii rozwoju sektora elektroenergetycznego na szczeblu rządowym.

Z poważaniem

Jan Kozłowski

Marszałek Województwa Pomorskiego
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,456 Unikalnych wizyt