ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/02/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Inne Tematy « COP 14 « Krótki przewodnik po COP14
COP INFORMATOR

Wprowadzenie
Zmiany klimatu są jednym z najważniejszych problemów, z jakimi ludzkość musi się obecnie zmierzyć. Skutki globalnego ocieplenia niosą ze sobą zagrożenie dla ludzkości, przyrody i gospodarki światowej. Aby je ograniczyć, musimy zahamować wzrost temperatury poniżej krytycznej granicy 2°C. Konieczna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Problematyka zmian klimatu stała się jednym z najważniejszych tematów międzynarodowej debaty. Kolejną jej odsłoną jest COP14 - Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatycznych odbywająca się w Poznaniu w dniach 1-12 grudnia 2008 roku. W dwutygodniowych obradach bierze udział około 8 tys. uczestników - ponad 190 delegacji rządowych oraz obserwatorzy – instytucje międzynarodowe, ekologiczne, biznesowe, badawcze, organizacje pozarządowe i media. Od powodzenia rozmów na COP14 zależy dalszy los walki z ociepleniem klimatu.

Historia

W 1992 roku podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro 154 państwa podpisały Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Na jej podstawie ustalono cele i zasady współpracy państw na rzecz zapobiegania zmianom klimatu, a także ograniczenia ich negatywnych skutków - m.in. poprzez redukcję gazów cieplarnianych. Konwencja weszła w życie w 1994 roku.
Najwyższym organem Konwencji jest Konferencja Stron Konwencji (COP), której sesje odbywają się raz w roku i mają na celu ustanowienie reguł wdrażania UNFCCC. W negocjacjach i obradach Konferencji udział biorą delegacje rządowe krajów, które ratyfikowały Konwencję, oraz obserwatorzy.
W 1997 roku w ramach COP3 przyjęto obowiązujący od 2005 roku Protokół z Kioto, który wyznacza cele dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dla krajów uprzemysłowionych, ustala mechanizmy sterujące rynkiem emisji oraz określa źródła finansowania działań adaptacyjnych. Protokół podpisało 175 państw, w tym większość krajów uprzemysłowionych oraz kraje rozwijające się, takie jak Brazylia, Chiny i Indie. Protokołu nie ratyfikowały USA.
Podczas ostatniej Konferencji (COP13) na Bali w 2007 roku za najbardziej miarodajne źródło informacji o zmianach klimatycznych i ich zapobieganiu uznano pochodzący z tego samego roku czwarty raport podsumowujący zmiany klimatu, opublikowany przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Na podstawie raportu ustalono potrzeby redukcyjne dla gazów cieplarnianych i kierunki dalszych negocjacji podczas COP14.

COP14 w Poznaniu

XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto ma niezwykłe znaczenie. Po roku 2012 wygasają bowiem postanowienia pierwszej fazy Protokołu - jest to zatem ostatni moment, aby nowe uzgodnienia zdążyły przejść proces ratyfikacji.
Decyzje, które zapadną podczas COP14, powinny wyznaczyć reguły ostatecznego porozumienia, które musi zostać podpisane w Kopenhadze w roku 2009.

Zakres negocjacji na COP14:
1. Konferencja Stron Konwencji:
• przystosowanie do zmian klimatycznych – działania adaptacyjne dotyczące reakcji na skutki ocieplenia (huragany, susze, powodzie, brak wody i żywności) oraz strategii ograniczania ryzyka;
• łagodzenie zmian klimatycznych – redukcja emisji CO2, w tym program łagodzący skutki wylesiania i degradacji lasów;
• transfer technologii – rozpoczęcie procesu rozszerzania dostępu do czystych technologii na kraje rozwijające się;
• finanse – wsparcie dla krajów rozwijających się w wypełnianiu postanowień Konwencji, ustanowienie nowych źródeł finansowania działań adaptacyjnych i łagodzących zmiany klimatyczne.
2. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto
• przegląd Protokołu z Kioto, którego efektem powinny być uzgodnienia dalszych zobowiązań;
• określenie ostatecznego kształtu dokumentu na COP15;
• podjęcie nowych zobowiązań, takich jak uzupełnienie listy gazów cieplarnianych, włączenie do bilansu emisji pochodzących z wylesiania i zmian w użytkowaniu ziemi, uwzględnienie emisji związanych z transportem lotniczym i morskim;
• rozważenie włączenia do działań Mechanizmu Czystego Rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2 pod powierzchnią ziemi (CCS).

Organizatorem konferencji w Poznaniu jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP.


Opracowanie: Piotr Wielgus

Źródła: Publikacja WWF Polska "COP 14 w pigułce. Czyli o co chodzi w Szczycie Klimatycznym ONZ w Poznaniu"; www.cop14.gov.pl; www.koalicjaklimatyczna.org

Kategorie: COP 14 · Klimat · Piotr Wielgus ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,276,713 Unikalnych wizyt