ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Publicystyka i Media « Zieloni 2004 w mediach « Zieloni 2004 domagają się eliminowania wszystkich trucicieli
Tomasz Cukiernik
Portal Wirtualny Nowy Przemysł - WNP.pl
26.10.2008


Zieloni 2004 domagają się eliminowania wszystkich trucicieli- Uważam, że wiele organizacji (ekologicznych) robi mnóstwo dobrej roboty, ale najczęściej (i dobrze) planują swoją pracę na wiele miesięcy (lat) do przodu - mówi portalowi wnp.pl Dariusz Szwed, przewodniczący partii Zieloni 2004, w odpowiedzi na nasz artykuł Ekologom nie zależy na ochronie środowiska.

Pisaliśmy o tym, że ekolodzy nie są zainteresowani walką z zanieczyszczającymi powietrze wiekowymi autobusami komunikacji publicznej. Dariusz Szwed nie zgadza się z tym stanowiskiem i uważa, że konieczna jest modernizacja transportu zbiorowego, aby spełniał on najwyższe normy ekologiczne.

- Na przykład niedawno jeździłem w Krakowie autobusem na gaz CNG, który emituje nawet 10-krotnie mniej niektórych substancji szkodliwych - pyłów niż zwykły autobus na ropę i w ten sposób spełnia najbardziej restrykcyjne normy ekologiczne, a przy okazji jest niezwykle ekonomiczny w eksploatacji - twierdzi Szwed.
Równocześnie Dariusz Szwed podsuwa pomysły, co można zrobić, żeby te trujące powietrze oraz zbytnio hałasujące autobusy po naszych miastach nie jeździły.

- Jeszcze w ubiegłym wieku jednemu z dużych polskich miast wytoczono proces za autobusy zanieczyszczające powietrze. Pamiętam, że ten proces został przez powoda wygrany i miasto musiało zmodernizować autobusy (słynne Ikarusy) - mówi Szwed portalowi wnp.pl. - Generalnie transport stanowi w mieście obecnie najpoważniejsze wyzwanie dla realizacji celów polityki ekologicznej w zakresie czystości powietrza, norm hałasu itd. - dodaje.

Zdaniem Szweda można też powoływać się na przepisy dotyczące spalania paliw, czystości powietrza itd.

- A może wprost do Konstytucji, w której każdy ma prawo do czystego środowiska (taki proces miał miejsce w Niemczech) - zastanawia się Szwed. - Zieloni 2004 domagają się eliminowania wszystkich trucicieli przekraczających normy, uznając, że trucie środowiska nie tylko jest nieetyczne, ale także jest nieracjonalne z punktu widzenia gospodarki, generując potężne koszty, np. zdrowotne, ale też koszty dla przemysłu – podsumowuje.

Z kolei Adrian Kołodziejczyk z biura prasowego Katowickiego Koła Zieloni Alternatywa, przypomniał, że Zieloni 2004 prowadzą kampanię Zielony transport, ale jego zdaniem wszelkie autorytety naukowe z zakresu problemów ekologicznych są albo niezainteresowane publikowaniem stanowisk, albo w znacznej liczbie przypadków ich głos jest pomijany w debacie publicznej.

- Znam profesorów, przyrodników i ekologów, którzy nie są w stanie przebić się z własnym zdaniem do mediów, bo są notorycznie ignorowani i pomijani! - mówi portalowi wnp.pl Kołodziejczyk. - Publikuje się wyłącznie te stanowiska naukowców - ekologów, które wspierają lobbing ogromnych koncernów, które nie są zainteresowane alternatywami w transporcie, w innych dziedzinach ekologii również. Dla nich grozi to upadkiem i końcem ogromnych interesów" - dodaje Kołodziejczyk.


Źródłó: http://logistyka.wnp.pl/zieloni-2004-domagaja-sie-eliminowania-wszystkich-trucicieli,63630_1_0_0.html
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,441 Unikalnych wizyt