ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielona Gospodarka « Rząd przelicza lasy na .... belki

"Twarde dechy czy szumiące lasy, czyli jak podliczono polską przyrodę"

Warszawa, 13. sierpnia 2004 r.Minister Środowiska, w ramach Rady Ministrów, odpowiada za realizację budżetu państwa w częściach 22 (gospodarka wodna) i 41 (środowisko) i zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych przedstawia sprawozdania z tego zakresu.Czego możemy dowiedzieć się analizując przedstawione przez Ministerstwo Środowisko sprawozdanie za realizację budżetu w wyżej wymienionych częściach?

* wartość parków narodowych równa jest wartości drzew (w kubikach rynkowej ceny drewna!) rosnących na ich terenie,* wartość lasów państwowych (około 1/3 terytorium naszego kraju!) została podobnie oszacowana w oparciu o ilość rosnących w nich drzew (a w zasadzie "rosnących w nich desek", ponieważ taka jest właśnie cena rynkowa ścinanego drzewa),* wartość rzek sprowadza się do "obiektów budownictwa wodnego": nie dziwi zatem fakt, że Ministerstwo Środowiska i podległe mu jednostki podejmują w ostatnich miesiącach działania "zabetonowywania rzek" w ten sposób "bezwartościowa", naturalna rzeka zyskuje na wartości ponieważ pojawiają się na niej "obiekty budownictwa wodnego".Czego nie możemy się dowiedzieć z tego sprawozdania?Na przykład tego, że:* na terenie Polski znajduje się Puszcza Białowieska, ostatnia pierwotna puszcza Europy, naturalna, ostoja wielu gatunków ginących roślin i zwierząt, odwiedzana przez naukowców, przyrodników i turystów z całego świata. Czy najcenniejszy fragment naszego kraju również wart jest tylko tyle, za ile można sprzedać wycięte w nim drzewa?* w Polsce mieszka 25% światowej populacji bociana białego (czyli co czwarty bociek jest Polakiem!), co stanowi nie tylko ogromną wartość przyrodniczą, ale też wielką atrakcję turystyczną do "bocianich" wiosek przyjeżdżają turyści z całej Europy,* w Polsce żyją żubry, właśnie tutaj gatunek ten został odtworzony nieomal "z niczego" i stąd jest rozpowszechniany do innych krajów,* mamy największą w Unii Europejskiej populację wodniczki, orlika krzykliwego, derkacza, rybitwy czarnej - gatunków na skraju wyginięcia; liczne gatunki, które w wielu krajach Europy Zachodniej znalazły się na listach gatunków ginących, u nas wciąż są pospolite i mają w Polsce swoje największe ostoje - są to np. skowronek, jaskółka dymówka, cierniówka, trznadel, łyska.Polska jest bankiem genów tysięcy gatunków ginących zwierząt, roślin i grzybów, w Polsce zachowały się wciąż ogromne obszary siedlisk przyrodniczych, na których odtworzenie kraje Europy Zachodniej  muszą poświęcić dziś niewyobrażalne fundusze. Polska, w przeciwieństwie do wielu krajów Zachodniej Europy, wciąż ma na swoim terenie liczne naturalne źródła, strumienie, a nawet nieuregulowane wielkie rzeki - niewyczerpany rezerwuar czystej wody i energii, bogactwo gatunków roślin i zwierząt oraz ginących w Europie siedlisk, ogromny potencjał dla turystyki kwalifikowanej.

Pominięcie tych faktów jest o tyle zaskakujące i budzi zgrozę, że w Polsce dostępne są badania pełniejszej ekonomicznej wartości np. "majątku przyrodniczego" w parkach narodowych, przeprowadzone poprawnymi narzędziami współczesnej ekonomii przez ekonomistów środowiska.Polska wnosi do Unii Europejskiej środowisko przyrodnicze o ogromnej wartości, której "nie widzi" wolny rynek. Wiele krajów unijnych zaprzepaściło szansę rozwoju zrównoważonego realizując przez lata strategię gospodarczą nie uwzględniającą prawdziwej wartości nieuregulowanych rzek, wielogatunkowych lasów, ogromnej różnorodności występujących w przyrodzie gatunków zwierząt i roślin. Teraz za ogromne pieniądze (także z budżetu UE, w ramach programu Natura 2000) "odbudowują" swoją przyrodę - realizując programy odbetonowywania rzek (nazywane renaturalizacją), sprowadzając (także z Polski!) wymarłe gatunki zwierząt i roślin i odtwarzając ich naturalne środowisko życia.Zieloni 2004 domagają się od Rady Ministrów niezwłocznego podjęcia działań na rzecz rzeczywistej wyceny zasobów środowiska w Polsce.

Oczywiste zaniżanie wartości przyrody powoduje bardzo częste deprecjonowanie elementów środowiska w strategiach gospodarczych Państwa,a jak pokazują przykłady programów inwestycyjnych w Polsce (np. budowa autostrad czy betonowanie rzek) niszczenie "taniego", bo źle wycenionego środowiska, jest nagminne. Kluczowe w tym zakresie jest podjęcie współpracy z wybitnymi polskimi ekonomistami zasobów naturalnych, którzy często lepiej są znani - a ich wiedza lepiej wykorzystywana - w krajach Europy Zachodniej niż w Polsce.Nie możemy dopuścić, aby po raz kolejny "Polak był mądry po szkodzie". Miejmy nadzieję, że tym razem także Europejczyk mądry będzie "przed szkodą".

Polski i europejski podatnik powinien zastanowić się, czy chce znowu zapłacić podwójnie: najpierw za niszczenie "bezwartościowej" przyrody, później za jej "odtwarzanie".Zieloni 2004 postulują, aby po dokonaniu rzeczywistej, a nie - jak dotąd - jednostronnej wyceny wartości środowiska naturalnego w Polsce, Rada do Spraw Zrównoważonego Rozwoju podjęła prace nad strategią wykorzystania tej wyceny w realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju.Zieloni 2004, Rada Krajowalink do sprawozdania Ministerstwa ŚrodowiskaKampania "Zielona gospodarka"

Kategorie: Zielona Gospodarka ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,642,904 Unikalnych wizyt