ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielona Energia - RSS

O kampanii:

Kampania Zielona Energia ma na celu promocję polityki energetycznej zgodnej z zasadą zrównoważonego rozwoju

Green Energy campaign of the Poland's Green Party

Kampanię prowadzą:

Dariusz Szwed
e-mail
strona www

Ewa Koś
e-mail
strona www

prof. Ludwik Tomiałojć
e-mail
strona www

Karolina Jankowska
e-mail
strona www

Wojciech Kłosowski
e-mail
strona www

Radosław Gawlik
e-mail
strona www

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne daty:

  • 26. kwietnia - rocznica katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu
  • 15. czerwca - Globalny Dzień Wiatru/Global Wind Day
  • pierwsza albo druga sobota grudnia - Globalny Dzień Działań dla Klimatu/Global Day of Action for Climate

Ważne adresy:Walcząc z wiatrakami, powinien Pan powiedzieć tym Polakom 
„walczę z miejscami pracy, w których moglibyście znaleźć zatrudnienie" 
– piszą liderzy Partii Zielonych do Jarosława Kaczyńskiego.


Ale zasilanie krajowej gospodarki dzięki wydobyciu gazu łupkowego będzie możliwe najwcześniej za 5 - 7 lat. O ile w ogóle. Jak przekonuje Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii "Zieloni", ci, którzy wierzą w to, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego staniemy się drugim Eldorado i gazową potęgą na skalę światową, padli ofiarą manipulacji ze strony rządzących. - Opublikowany na początku tego roku raport NIK, dotyczący poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego, jasno wskazuje, że Eldorado tu nie będzie - przyznaje ekspertka. - Rozmawialiśmy także z polskimi geologami, których zdaniem złoża tego surowca w Polsce mocno przeszacowano.


"Panie Premierze, Katastrofa w Fukushimie uświadomiła światu , że przemysł nuklearny jest nieubezpieczalny na handlowych rynkach ubezpieczeń. Wskazuje ona także finansowym rynkom, że odpowiedzialność z tytułu każdego większego wypadku natychmiast spowoduje bankructwo każdego operatora jeżeli koszty nie zostaną uspołecznione. Katastrofa w Fukushimie po raz kolejny potwierdza, że wielkoskalowa energetyka jądrowa nie ma przyszłości. Jest energetyką obarczoną bardzo wysokimi kosztami i stałą tendencją ich wzrostu, a także wysokimi ryzykami z nierozwiązywalnym problemem odpadów. Dlaczego zatem decydujemy się na inwestycję w technologię tak ryzykowną?" - pisze Adam Wedman w liście do Donalda Tuska.


Jeśli mamy stworzyć sensowną politykę energetyczną, która będzie w długofalowym interesie Polski, zapewni niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, to jej filarem musi być energetyka odnawialna - napisał Adam Wedman, przewodniczący gdańskiego Koła Partii Zieloni w liście otwartym skierowanym do prezesa Rady Ministrów.


Jak mówi Marek Kryda, w Litowie i w wielu innych miejscowościach w Polsce władze samorządowe nie mają właściwie nic do powiedzenia jeżeli przychodzi inwestor i mówi, gdzie dokona odwiertu. - Wójt ma raptem dwa tygodnie na zapoznanie się z tym wnioskiem i może to tylko zatwierdzić – mówi ekspert. Nie może tego oprotestować, nie może nawet pytać dlaczego tu a nie gdzie indziej będą prowadzone wiercenia – podkreśla Marek Kryda z partii Zieloni.


Program zrealizowany przez NTV Warszawa. Artur Dobrowolski zaprosił do studia byłego ministra środowiska Macieja Nowickiego oraz członka Partii Zielonych Jerzego Niczyporuka na rozmowę w temacie - Odnawialne Źródła Energii.


Brak rzetelnego nadzoru ze strony państwa, lekceważenie przepisów o ochronie środowiska, ignorowanie ryzyka korupcji, przymykanie oczu na nieprzestrzeganie przez firmy wydobywcze warunków koncesji, nonszalancki stosunek do próbek geologicznych – to tylko niektóre z wniosków z kontroli NIK nad poszukiwaniem, wydobywaniem i zagospodarowaniem gazu ze złóż łupkowych. Zdaniem Partii Zieloni obarczenie ministerstwa środowiska odpowiedzialnością za poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego prowadzi do konflikt interesów – ministerstwo jest rozliczane nie z ochrony środowiska, ale z doprowadzenia do jak najszybszego wydobycia gazu łupkowego, nawet kosztem środowiska.


Wolność od atomu prawem człowieka. Wśród protestujących członkowie Zielonych, m.in. Jerzy Niczyporuk i Marek Kryda.


- Technologia szczelinowania hydraulicznego dla wydobycia gazu łupkowego jest naszym zdaniem niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Do rozszczelniania łupków używa się substancji chemicznych i część z nich jest szkodliwa dla zdrowia, co potwierdziły raporty wydobycia gazu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych. Wskazujemy także, że do jednego odwiertu technologią szczelinowania hydraulicznego potrzeba ogromnych ilości wody, a Polska nie posiada tak dużych zasobów wodnych – wyjaśniała w PR24 Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii Zieloni.


- Jak się zaczęła ta cała euforia łupkowa kilka lat temu i rozmawialiśmy z geologami jak wygląda ta sytuacja to oni już wtedy się śmiali, że ten raport, który został przez amerykańska firmę conultingową przygotowany, i na którego podstawie strategię przygotowywał polski rząd była śmiechu warta. Geolodzy mówili, że w Polsce nie ma takich złóż łupków, które by pozwalały na opłacalne wydobycie gazu. Koncerny wycofują się nie dlatego, że nie ma dla nich dobrego prawa, tylko dlatego, że wiedzą już, że jest to biznes nieopłacalny - mówiła Agnieszka Grzybek z Partii Zieloni.


Rząd Donalda Tuska z perfidią sabotuje rozwój zielonej energii w Polsce i forsuje inwestycje, które będą pogłębiać nasze uzależnienie od węgla. Niestety, za to krótkowzroczne myślenie rachunek będzie musiało zapłacić całe społeczeństwo - tłumaczy Adam Ostolski z Partii Zieloni.


- Argumentów jest znacznie więcej. Ta inwestycja utrwala przestarzałą strukturę sektora energetycznego, utrudniając rozwój nowoczesnego modelu, w którym wytwórcą energii może być każdy właściciel domu jednorodzinnego. I wzmacnia naszą zależność od importowanego węgla, np. z Rosji - dodaje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, były wiceminister środowiska i członek Partii Zieloni.


- Doceniam to, co Piotr Duda robi jako lider związków dla praw pracowniczych, ale "S" nie może być partnerem dla ruchu, który tworzą ugrupowania przeciwne wszelkim zdobyczom ruchu pracowniczego, np. Unia Polityki Realnej - mówi Kolmasiak z Zielonych.


Działacze walczący o czyste powietrze wierzą, że politycy z sejmiku małopolskiego jednak uchwalą zakaz palenia węglem w Krakowie. A ich marsz ma się do tego przyczynić. – Jeśli jednak poprą projekt uchwały w takiej formie, jak proponuje to zarząd, wezmą na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie krakowian. Kondukt żałobny ma im o tym przypomnieć – mówi Małgorzata Małochleb z Partii Zieloni i Polskiej Zielonej Sieci.


- Ryzyko działania tam, co pokazuje ostatni przypadek aresztowania 30 działaczy, jest wielokrotnie większe niż w krajach demokratycznych - wyjaśnił Radosław Gawlik ze Stowarzyszenie "Eko-Unia" i Partii Zielonych.
Strona 1 z 22 1 2 3 4 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,029 Unikalnych wizyt