ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Świeckie państwo - RSS
19 stycznia lubelska rada miasta planuje przyjęcie uchwały potępiającej brak przyznania TV Trwam miejsca w cyfrowym multipleksie. Nie oceniając decyzji KRRiTV pragniemy przypomnieć radnym: jesteście naszymi - mieszkańców Lublina - "pracownikami".


Stanowisko w obronie Telewizji Trwam może w czwartek przyjąć Rada Miasta na wniosek radnych PiS i jednego radnego PO. – Oczekujemy pracy na rzecz miasta, zamiast tracenia czasu (więc naszych pieniędzy) na tego typu inicjatywy – zareagowali Zieloni 2004.


Koło krakowskie wśród twórców szerokiej koalicji społeczno-politycznej na rzecz świeckiego państwa (postulującej szkoły bez religii, rozdział państwa od Kościoła itp.) Nowa inicjatywa zrzesza m.in. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Krytykę Polityczną, Zielonych 2004 koło krakowskie, Wydawnictwo Ha!Art,oraz Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota, Federację Młodych Socjaldemokratów (młodzieżówkę SLD) oraz Partię Kobiet.


Kościół ma prawo zabierać głos w sprawach politycznych, a druga strona ma prawo dawać temu odpór. W sprawach fundamentalnych należy szukać sojuszników wśród bardziej postępowych hierarchów. Trzeba również rozmawiać o odejściu od przywilejów dla kościołów i związków wyznaniowych, pamiętając jednak o demokracji. Tak długo jak obywatele chcą religii w szkołach, tak długo nie będziemy w stanie zmienić obecnego stanu rzeczy. Natomiast możemy domagać się obligatoryjnej alternatywy w postaci religioznawstwa, filozofii czy etyki. Możemy używać mediów do nagłaśniania momentów, gdy Kościół przekracza pewne granice. Możemy wreszcie oczekiwać od polityczek i polityków, że zaczną używać własnego mózgu i w głosowaniach i formułowaniu koncepcji politycznych zaczną częściej posługiwać się własnym mózgiem niż głosem płynącym z ambony. - pisze Bogumił Kolmasiak w serwisie TOKFM.pl


Z Agnieszką Grzybek rozmawia Paweł Sulik (Radio Tok FM).


W przypadku koncesji dla telewizji Trwam politycy PO przyjęli twardą postawę. Czyli jednak Tusk nie klęka przed biskupami? - pisze Adam Ostolski w swoim felietonie dla tygodnika "Przekrój".


W poniedziałek, 1 października, syrenki Euro 2012 zgromadzone pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki przywdziały z pomocą Zielonych2004 kolorowe kominiarki, a zamiast powitania w stolicy zaczęły głosić „Uwolnić Pussy Riot!”


Dyskusja miała charakter polityczny. W debacie udział wzięli przewodnicząca małopolskiego regionu Partii Kobiet - Małgorzata Bielawska, przewodniczący Racji Polskiej Lewicy - Ryszard Dąbrowski, członek zarządu Partii Zieloni 2004 - Bogumił Kolmasiak a także parlamentarzyści: europosłanka Joanna Senyszyn z SLD i poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota. Spotkanie poprowadzili Adam Jaśkow i Małgorzata Małochleb, z Koalicji Postęp i Świeckość. Na wstępie dyskusji Adam Jaśkow podkreślił, że to już drugi panel dyskusyjny na ten temat w ramach Dni Świeckości, w pierwszym dyskutowali eksperci. Bogumił Kolmasiak z Zielonych powiedział, że najwłaściwszy model relacji państwa z kościołem to pokojowa koogzestyncja, tak jak państwo współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami z dwustronną korzyścią.


- To bardzo niebezpieczna tendencja i prognostyk. Obawiamy się, czy nie jest to próba skanalizowania niezadowolenia społecznego w kierunku przerzucenia niechęci z neokonserwatywnych i neoliberalnych elit rządzących na mniejszości. Nie zapominajmy, że tak rodził się nazizm - kiedy związki zawodowe i skrajna prawica zaczęły tworzyć wspólny front - pisał na swoim blogu na tokfm.pl Michał Simon, przewodniczący lubelskiego koła Partii Zieloni.


Jacek Bożek z Partii Zieloni 2004 i Klubu Gaja mówi, że trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że karp to czujące zwierzę. - To czująca istota, kręgowiec odczuwający ból i cierpienie, ma tylko ten kłopot, że nie potrafimy go usłyszeć. Jak otworzy pyszczek to nie zaszczeka, nie wyje. Jesteśmy trochę bez serca - ocenia Bożek. Jak podkreśla szybkie oprawienie ryby jest także korzystne dla nas, bo wtedy mięso jest smaczniejsze.


Według Kazimiery Szczuki, Kościół katolicki popsuł świąteczny, "pogodny nastrój", zabierając głos w sprawie konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. - Ludzie zaczynają wyławiać, że może bicie nie jest takie złe. Jesteśmy na poziomie, że Kościół życzyłby sobie takiego porządku, jaki znamy z literatury ubiegłych wieków. Noś kobieto swój krzyż - mówiła publicystka i członkini Partii Zielonych 2004 w TOK FM.


Kazimiera Szczuka z Partii Zieloni 2004 stwierdziła, że krytyka konwencji przez Kościół "to bardzo przykra sytuacja". - Wyszło na to, że Kościołowi jest to obojętne. Przemoc wobec kobiet, wobec dzieci, to zło znika. Ponieważ w tym dokumencie jest zapis, w którym mówi się, że powinno zapobiegać się mechanizmom, które ugruntowują przesądy dotyczące niższości kobiet. Przesądom, które są kulturowe, religijne. Na to słowo religijne Kościół zareagował – powiedziała.


Ewa Sufin-Jacquemart z Zielonych, jedna z nielicznych polityczek przybyłych na miejsce protestu, tłumaczyła, że możliwość zawarcia związku partnerskiego to podstawowe prawo wszystkich par. „Nie tylko homoseksualnych! - wskazywała. - Także heteroseksualnych. Kiedy byłam konsulką w Luksemburgu widziałam bardzo dużo naszych par heteroseksualnych, które wchodziły w związki partnerskie.''


- Apelujemy do władz uczelni o cofnięcie zgody na organizację spotkania. Ten uniwersytet zniósł już wiele. Pamięta tak haniebne zjawiska jak getto ławkowe. Trzeba reagować na podobne inicjatywy, zanim będzie za późno - mówi Bogumił Kolmasiak, przewodniczący Ostrej Zieleni, członek Partii Zieloni 2004.


Zdaniem współprzewodniczącej Partii Zieloni 2004 Agnieszki Grzybek , jeżeli papież doszedł do wniosku, że nie ma sił, by realizować założone cele to podjął bardzo rozsądną i racjonalną decyzję. W jej opinii może właśnie pojawiła się szansa, by pomyśleć o reformach w Kościele i na przykład wprowadzić kadencyjność. Jak zauważa Grzybek, papieżem zostaje zawsze osoba w sile wieku, także wprowadzenie na przykład pięcioletniej kadencji z możliwością wyboru na kolejną to dobre rozwiązanie.
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,646,975 Unikalnych wizyt