ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Radosław Gawlik - RSS

Radosław Gawlik

e-mail
tel. 605037417
Strona www
Strona www 2
Wikipedia
ZOBACZ PROFIL

Notka bio:

Członek Rady Krajowej.

Działa w kole wrocławskim. Mówi o sobie:

"Urodziłem się 23 sierpnia 1957 r. we Wrocławiu. Jestem żonaty, mam troje dzieci: Olę (19), Witka (17) i Jagódkę (15).

+ Więcej


Należy do:

Protestowali też członkowie Partii Zielonych. - Nigdzie w Europie, do której kulturalnego tytułu aspirujemy, nie ma takich standardów wobec drzew i krzewów miejskich. Zieleń to istotna część naszej przestrzeni publicznej, równie istotna jak nowe budowle, dlatego domagamy się od władz jej ochrony – grzmiał Radosław Gawlik, członek partii i były wiceminister środowiska.


- Argumentów jest znacznie więcej. Ta inwestycja utrwala przestarzałą strukturę sektora energetycznego, utrudniając rozwój nowoczesnego modelu, w którym wytwórcą energii może być każdy właściciel domu jednorodzinnego. I wzmacnia naszą zależność od importowanego węgla, np. z Rosji - dodaje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Eko-Unia, były wiceminister środowiska i członek Partii Zieloni.


- Ryzyko działania tam, co pokazuje ostatni przypadek aresztowania 30 działaczy, jest wielokrotnie większe niż w krajach demokratycznych - wyjaśnił Radosław Gawlik ze Stowarzyszenie "Eko-Unia" i Partii Zielonych.


- Pomysł zakazu ogrzewania mieszkań i domów węglem jest dobry. Mówi się o węglu jako o najtańszym paliwie, kompletnie nie uwzględniając ubocznych kosztów jego używania, na przykład negatywnych skutków dla zdrowia- mówi Radosław Gawlik z Partii Zieloni.


W naszym kraju mamy do czynienia z paraliżem związanym z inwestycjami w węgiel. Nawet związkowcy, którzy żyją z węgla brunatnego zebrali się tłumnie pod siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) w Bełchatowie w czerwcu bieżącego roku, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Protestowali oni głównie przeciwko niskim płacom (1500zł netto) i obniżeniu poziomu życia. Aktualna sytuacja stoi wyraźnie w sprzeczności z wyobrażeniami, a raczej iluzjami, jakie przedstawia się mieszkańcom terenów, na których planuje się nowe odkrywki w Lubuskim, Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku.


Radosław Gawlik, Zieloni: Po niespełna miesiącu funkcjonowania tzw.ustawy śmieciowej wiemy, że jest to krok w dobrym kierunku. Mimo ze ustawa wywołała pewne zamieszanie jest to naprawdę ustawa rewolucyjna, kreująca nowy system. (ekoNTO, 27-28 lipca 2013)


Sprawa protestu przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na antenie Telewizji Polskiej S.A. we Wrocławiu! Wśród gości Radosław Gawlik z Partii Zieloni


- Nasze władze nie mają polityki energetycznej i zachowują się w tej kwestii bardzo dziwnie - przekonuje Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska, a obecnie wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" oraz członek Partii Zieloni. - Gdy w Gąskach mieszkańcy sprzeciwili się budowie elektrowni jądrowej, rząd wycofał się z takich planów. Natomiast w kontaktach z mieszkańcami podlegnickich gmin rząd gra w jakąś niezrozumiałą grę.


- W oparciu o opracowanie Marcina Popkiewicza „Świat na rozdrożu” twierdzę, że obecne tempo zużycia zasobów (w tym surowców energetycznych) i wzrostu gospodarek jest już nie do utrzymania, a świat w ciągu kilkunastu lat czeka kolejny kryzys finansowy wywołany brakiem nieodnawialnych zasobów głównie ropy naftowej – podkreślił Radosław Gawlik. - Jakąś formą przeciwdziałania temu, choć nie wystarczającą, są propozycje UE („Roadmap 2050”). Powinniśmy zatem jak najszybciej uniezależnić się od surowców kopalnych. W skali globalnej należy zmienić politykę ekonomiczną choćby przez opodatkowanie emisji CO2.


Rtęć należy do najbardziej toksycznych dla zdrowia i środowiska metali ciężkich stosowanych w gospodarce przez człowieka. Ta prawda, dawniej mało znana, dziś jest w pełni potwierdzona. Zgodnie z danymi z Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP), zużycie amalgamatu stomatologicznego do plomb stanowi od 313 do 411 ton rtęci rocznie w skali światowej. Oznacza to, że stomatologia jest jednym z największych konsumentów rtęci na świecie. Zapotrzebowanie na rtęć w dentystyce jest większe niż popyt na ten pierwiastek w innych produktach – więcej niż w oświetleniu ( zaledwie 120-150 ton), niż w urządzeniach pomiarowych (tylko 300-350 ton) i urządzeniach elektrycznych (tylko 170-210 ton). Chociaż z innych produktów zawierających rtęć jest ona stopniowo wycofywana, to amalgamat stomatologiczny staje się największym źródłem zanieczyszczenia rtęcią pochodzącą z produktów w skali globalnej. - pisze w "Przeglądzie Komunalnym" Radek Gawlik, przewodniczący Zielonych.


Radosław Gawlik z Partii Zieloni 2004: Gawlik: Postawiliśmy warunki, które należałoby spełnić, żeby można iść w tę stronę. To kwestia bezpieczeństwa wodnego, klimatycznego, zagospodarowania odpadów niebezpiecznych, płynnych, które w USA - wiemy to z raportów tamtejszych naukowców - częściowo były wylewane nielegalnie na oczyszczalnie komunalne, a częściowo rozlewane gdziekolwiek. Naszym zdaniem technologia szczelinowania budzi tyle zastrzeżeń, że lepiej byłoby szukać innej, np. opartej na dwutlenku węgla. Mówi się też o suchej technologii szczelinowania.


Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja Ekologiczny Serwis Prawny zarzucają błędy w procedurze planowania nowego bloku Elektrowni Turów oraz mówią o zagrożeniach z tego wynikających.


Wrocław ma nowoczesną oczyszczalnię ścieków, ale - jak pisaliśmy w poniedziałek - i tak spuszcza nieczystości do rzeki. MPWiK przekonuje, że są niegroźne dla środowiska. - To odważna teza - komentuje przewodniczący Partii Zieloni 2004 Radosław Gawlik.


Radek Gawlik was a high-profile activist in the Solidarity trade union, who represented the movement in negotiations with the Communist regime in 1989, and later became an environmentalist, serving as a vice minister in the cabinet of Jerzy Buzek.


Zdaniem Radosława Gawlika z Zielonych 2004, w Polsce brakuje rzetelnej debaty na temat skutków wydobycia gazu łupkowego. "Rząd widzi tylko pozytywne strony wydobycia gazu, nie zastanawiając się nad ryzykiem. (...) Technologia szczelinowania hydraulicznego jest bardzo uciążliwa dla środowiska. Nie spełnia zasady zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Bo zatłacza bardzo dużą ilość ostrej chemii pod ziemię, rozsadza skałę i wydobywa tylko kilkanaście procent znajdującego się tam gazu. A ta woda z substancjami chemicznymi tam zostaje" - zaznaczył.
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,646,993 Unikalnych wizyt