ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Marek Matczak - RSS

Marek Matczak

e-mail
blog
ZOBACZ PROFIL

Notka bio:

Marek Matczak, poeta i działacz społeczny. Przewodniczący koła warszawskiego Partii Zieloni.

+ Więcej


Należy do:

Kampanie / Tematy:

Warszawscy Zieloni zorganizowali happening przed komendą stołeczną policji pt. "Biedni podatnicy patrzą na policjantów" w związku z wczorajszym zatrzymaniem dwóch studentów reklamujących audycję kabaretową "Biedni strażacy patrzą na tęczę". Jednocześnie zwrócili się do pełnomocnika komendanta stołecznego policji ds. ochrony praw człowieka o zbadanie, czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień i czy nie naruszyli praw człowieka zatrzymanych osób. Pismo w tej sprawie otrzymała także prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.


Dziesięć zarzutów, które wyliczyliśmy we wspólnym stanowisku, to według nas dziesięć kroków wstecz w rozwoju miasta. Miasta rozumianego jako społeczeństwo obywatelskie oraz jego, czyli nasze, miejskie środowisko. Napisaliśmy również postulaty, których realizacji się domagamy. Spełnienie ich znacząco odmieniłoby Warszawę. Na lepsze - komentuje stanowisko Marek Matczak, współprzewodniczący warszawskiego koła Zielonych.


- Takie przebudowy Starego Miasta powinny być dobrze wpisane w istniejący krajobraz i zabudowę. Należy je konsultować z mieszkańcami - przekonywał podczas wczorajszej pikiety Marek Matczak, aktywista miejski i członek Partii Zieloni. W ręku trzymał tablicę na kiju z przerobionym logo UNESCO na "U NAS TO".


Trzeba tysiąca podpisów, żeby miasto przeprowadziło konsultacje społeczne o przyszłości pl. Powstańców Warszawy. Czy przestanie być "parkingowiskiem"? - Do zbierania podpisów włączyły się Fundacja Bęc Zmiana, Bar Prasowy, pielęgniarki z Grochowa. Przypuszczam, że do końca grudnia powinniśmy mieć poparcie tysiąca osób - twierdzi Marek Matczak, współprzewodniczący Koła Warszawskiego Zielonych.


Teraz do burmistrza Bemowa napisali przewodniczący warszawskiego koła partii Zieloni Elżbieta Hołoweńko i Marek Matczak. Podkreślają, że standard kontenerów jest zbyt niski, żeby można było w nich mieszkać, dodatkowo są bardzo kosztowne w utrzymaniu. "Jedyną możliwą metodą ogrzewania jest prąd, za który opłaty w zimie mogą przekraczać tysiąc złotych miesięcznie. Z doświadczeń w innych tego typu osiedlach wynika, że bardzo poważnym problemem jest zła wentylacja pomieszczeń. Użytkowanie lokalu powoduje powstawanie groźnych pleśni i grzybów, które powodują alergie i choroby przewlekłe".


- Zaczynamy zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie przyszłości i formy funkcjonowania pl. Powstańców Warszawy - ogłosili w czwartek Andrzej Rokiciński, przewodniczący rady osiedla Centrum, Marcelina Zawisza i Marek Matczak z Partii Zieloni.


Pociągnięcia do karnej odpowiedzialności sprawców ataków na mieszkańców, podpaleń i niszczenia mienia, pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców Marszu Niepodległości, osób zarządzających miastem i dymisji komendanta głównego policji i ministra spraw wewnętrznych - domagają się warszawscy Zieloni.


20 maja w audycji Wieczór RDC goście rozmawiali o kontrowersjach wokół nowego neonu dla Warszawy “Warszawskie słoiki”. O godz. 21 gośćmi byli: dr Marek Ostrowski, varsavianista, Marek Matczak, aktywista miejski z Partii Zieloni 2004, Karol Murlak i Magdalena Czapiewska, autorzy projektu nowego neonu Warszawy “Warszawskie słoiki”.


- Ten plac wygląda, jakby przeszedł jakąś wojnę, a przecież wojna już się dawno skończyła. Od wielu lat to miejsce wygląda, jak giełda samochodowa. Tak ten plac określają mieszkańcy Warszawy. Jak ktoś mówi: spotkajmy się na pl. Powstańców Warszawy to pytamy: a gdzie ten plac jest? Zapominamy, że on jest obok ul. Świętokrzyskiej – podkreślał na antenie RDC Marek Matczak z Partii Zieloni.


29 listopada w Poranku RDC Ewa Wanat rozmawiała z Joanną Erbel, aktywistka społeczną, Janem Śpiewakiem (Miasto Jest Nasze) i Marek Matczak z warszawskiego koła Zielonych o konsultacjach społecznych – o ich znaczeniu i skuteczności.


Przewodniczącą koła została po raz trzeci Elżbieta Hołoweńko, artystka malarka, ilustratorka, działaczka ruchów kobiecych (jej prace można obejrzeć tutaj). Nowym przewodniczącym został Marek Matczak, poeta i działacz społeczny (jego wiersze można znaleźć na blogu Skrzypnięta Szafa). W zarządzie koła zasiadać będą również: Marta Krawczyk i Piotr Kozak. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!


Warszawskie koło Zielonych z satysfakcją przyjmuje wiadomość o dymisji Jarosława Dąbrowskiego z funkcji wiceprezydenta Warszawy. Jednocześnie domaga się podjęcia dalszych kroków mających na celu wyjaśnienie zarzutów korupcyjnych i nieprawidłowości. Zieloni żądają transparentności procesu kontroli w ratuszu oraz ujawnienia wyników toczącego się postępowania, dymisji burmistrza Bemowa, Alberta Stomy oraz zwolnienia szefowej Biura Audytu Wewnętrznego, Bożeny Stomy.


Warszawskie koło Partii Zieloni w trosce o zapewnienie najwyższego poziomu stołecznej oświaty wyraża sprzeciw przeciwko planom likwidacji SP nr 40 im. A. Grubby oraz przeniesienia Gimnazjum nr 42 z ulicy Twardej na ulicę Żywnego. Gorąco solidaryzujemy się z nauczycielami i rodzicami od wielu miesięcy walczącymi o utrzymywanie funkcjonowania placówek. Uważamy próby likwidacji i przenosin szkół za nieusprawiedliwione i krzywdzące dla uczniów i rodziców.


Apelujemy do władz państwowych o stanowcze działania zapobiegające dalszym bandyckim zachowaniom na ulicach Warszawy. Żądamy skutecznego pociągnięcia do karnej odpowiedzialności zarówno sprawców ataków na mieszkańców, podpaleń i niszczenia mienia, jak również pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców narodowego Marszu Niepodległości i osób zarządzających miastem. Brak odpowiedniego zabezpieczenia marszu i spóźniona reakcja zarządzających miastem doprowadziły do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu mieszkańców i mieszkanek Warszawy i pozostawiły za sobą zdewastowane budynki i ulice.


Warszawscy Zieloni wyrażają głębokie zdumienie postępowaniem władz miasta w związku z konsultacjami w sprawie nowego regulaminu dotyczącego utrzymania czystości na terenie m.st. Warszawy. Ogłoszenie daty konsultacji w terminie 28 grudnia, z datą ich zakończenia ustaloną na 4 stycznia nowego roku, oznacza faktyczną próbę uniknięcia konsultacji w sprawie o dużym znaczeniu dla codziennego życia i domowych budżetów warszawianek i warszawiaków. Domagamy się przedłużenia terminu konsultacji, tak aby wszystkie zainteresowane osoby i organizacje mogły wziąć w nich udział.
Strona 1 z 2 1 2 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,646,967 Unikalnych wizyt