ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/05/23
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Nasi Ludzie « Małgorzata Tkacz-Janik

Małgorzata Tkacz-Janik

Małgorzata Tkacz-Janik

e-mail: malgorzata.tkacz-janik@zieloni2004.pl

telefon: 609677874

BLOG: www.silesia24.com.pl/blog/mtj.html

Strona www: www.tkaczjanik.pl

Status: Członkini

Zobacz artykuły: Małgorzata Tkacz-Janik - RSS

Należy do: Koło gliwickieNotka bio:Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka, przedsiębiorczyni, liderka społeczna. Łączy wiedzę dydaktyczną z umiejętnościami menadżerskimi oraz działalnością społeczną w organizacjach pozarządowych.

Swoją karierę zawodową rozpoczynała w Gliwicach od wykładów w Młodzieżowej Akademii Filmowej działającej przy kinie „Amok”. Później była praca w reklamie, marketingu i promocji dla gliwickich instytucji kultury.

Po obronie pracy doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim wykładała w kilku śląskich, wyższych uczelniach, m.in. Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu, Wyższej Szkole Zarządzania, Marketingu i Języków Obcych w Katowicach oraz Uniwersytecie Śląskim, przedmioty z zakresu teorii komunikacji, reklamy, PR i lobbingu. Zdobyła kwalifikacje trenerki umiejętności komunikacyjnych w zakresie reklamy i public relations.

Była rzeczniczką prasową i specjalistką ds. public relations we francuskim koncernie Saint-Gobain, gdzie zapoznała się z nowoczesnymi systemami zarządzania, budżetowania i tworzenia strategii komunikacyjnych w organizacjach.

Doświadczenie redaktorskie zdobywała jako redaktorka naczelna pisma „EXITmagazyn”, które zdobyło I miejsce w konkursie Media Trend – Warszawa 2000 w kategorii „Debiut Roku” oraz redaktor prowadząca kwartalnik „Opcje”. Szefowała także Magazynowi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Strefa”.

Autorka publikacji, w różnych obszarach tematycznych: o równouprawnieniu, o kulturze masowej, reklamie, ale także o przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz niesprawiedliwości społecznej i braku kobiecej reprezentacji w polskim życiu społecznym i politycznym. Od 1990 roku prowadzi własną działalność gospodarczą zajmując się nauczaniem, dziennikarstwem oraz PR.

Jak działa społecznie:

● prowadziła szkolenia dla bezrobotnych kobiet ze Śląska „Głowa do góry” (program Phare 2002);
● organizowała pierwszą śląską „Manifę” i Salon Myśli Sfeminizowanej;
● współpracuje m.in. z Kampanią Przeciw Homofobii, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Klubem Gaja przy okazji debat obywatelskich związanych z problemami łamania praw człowieka, bezrobocia, dyskryminacji mniejszości oraz lokalnych zaniedbań w zakresie rewitalizacji przestrzeni publicznej (to ostanie w ramach działalności politycznej w Zielonych 2004);
● współpracuje ze Związkiem Zawodowym Górniczek z Radlina;
● założyła Grupę inicjatyw Genderowych GiGa Śląsk;
● uczestniczy w posiedzeniach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego;
● prezesowała Obywatelskiemu Forum Kobiet opiniującemu działania Pełnomocnika Rządu ds. równego traktowania;
● wielokrotnie występowała w przestrzeni publicznej Śląska oraz w mediach jako rzeczniczka grup mniejszościowych, dyskryminowanych
lub niedoreprezentowanych w sferze publicznej;
● w 2008 roku nominowana przez Gazetę Wyborczą do tytułu Polka Roku wraz z Kingą Dunin i Olgą Tokarczuk;
● przewodniczy Radzie Fundacji Przestrzenie Dialogu www.przestrzeniedialogu.org;
● zasiada w Radzie Honorowej Fundacji „Iskierka” działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową;
● współpracowała z senator Krystyną Bochenek inspirując plastyków do przekazywania licytowanych na rzecz funduszu stypendialnego dla niezamożnych studentów, artystycznie ozdobionych krzeseł;
● współprzewodniczy Zielonym, polskiej partii politycznej, prowadząc aktywną działalność, współtworzy Kongres Kobiet Polskich, walczy o parytety na listach wyborczych.

Co chce zrobić w sejmiku województwa śląskiego - zgodnie z kompetencjami sejmiku:

1. Jako kulturoznawczyni chce pielęgnować polskość, rozwijać i kształtować świadomość obywatelską, pielęgnować i rozwijać tożsamość lokalną.

2. Jako przedsiębiorczymi chce pobudzać aktywność gospodarczą, zwłaszcza zachęcać i aktywizować kobiety, dodawać im odwagi, pokazywać i stwarzać możliwości na regionalnym rynku pracy.

3. Jako współautorka strategii pt: „Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia" chce kształtować nowy ład przestrzenny metropolii, który można streścić tak: – więcej tlenu w centrach miast aglomeracji, zintegrowany ponadmiejski program ścieżek rowerowych, nowoczesna polityka tzw. transportu pieszego oraz park and ride (czyli zaparkuj samochód, dalej jedź na rowerze lub idź, spaceruj po swoim mieście).

4. Jako nauczycielka akademicka ma świadomość, iż przyszłość Śląska zależy od tego jak wykształcimy dzieci i młodzież. Edukacja na 100%, w szkołach 100% dostęp do zajęć z etyki!

5. Chce zaakcentować w strategii rozwoju regionalnego niedostatecznie rozwiązany strategicznie problem dyskryminacji kobiet i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, głównie wobec kobiet i dzieci.

6. W polityce prorodzinnej - marzą się jej „Śląskie wózkowe masy krytyczne w każdym mieście”.

7. By przeciwdziałać bezrobociu chce wesprzeć kobiety, poprzez dokładne zbadanie struktury bezrobocia na Śląsku, poprzez analizy uwzględniające różnice płci, aktywizować zawodowo kobiety, prowadzić akcje afirmatywne.

8. Będzie dążyć do powołania przy Marszałku województwa śląskiego stanowiska lokalnej pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.


Prywatnie: Uwielbia gotować i karmić ludzi. Największy relaks dla niej to taniec, pływanie i wycieczki rowerowe. Najbardziej lubi te z synem Maćkiem. Dba o linię zdrowo się odżywiając i ćwicząc. Kocha czytać gazety, tkwi w sieci. Tęskni za sztuką: filmową przede wszystkim.

Polecane strony:

www.przestrzeniedialogu.org
www.giga.slask.pl
www.fundacjaiskierka.pl
www.alicjatysiac.eu
www.lepszyswiat.home.pl
www.kph.org.pl
www.racjonalista.pl
www.haus.pl
www.cpk.org.pl
www.isp.org.pl
www.ratujtybet.org
www.neww.org.pl
www.amnesty.org.pl
www.wyborcza.pl/aliasy/foto/feministki/index.htm /> www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=659


3 ostatnie artykuły powiązane z Małgorzata Tkacz-Janik:
Małgorzata Tkacz-Janik w portalach społecznościowych:profil ostatnio edytowany dnia: 06-05-2014, 15:26

Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,647,428 Unikalnych wizyt