ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/22
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Nasi Ludzie « Małgorzata Małochleb - RSS
Koło krakowskie wśród twórców szerokiej koalicji społeczno-politycznej na rzecz świeckiego państwa (postulującej szkoły bez religii, rozdział państwa od Kościoła itp.) Nowa inicjatywa zrzesza m.in. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Krytykę Polityczną, Zielonych 2004 koło krakowskie, Wydawnictwo Ha!Art,oraz Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota, Federację Młodych Socjaldemokratów (młodzieżówkę SLD) oraz Partię Kobiet.


Dyskusja miała charakter polityczny. W debacie udział wzięli przewodnicząca małopolskiego regionu Partii Kobiet - Małgorzata Bielawska, przewodniczący Racji Polskiej Lewicy - Ryszard Dąbrowski, członek zarządu Partii Zieloni 2004 - Bogumił Kolmasiak a także parlamentarzyści: europosłanka Joanna Senyszyn z SLD i poseł Armand Ryfiński z Ruchu Palikota. Spotkanie poprowadzili Adam Jaśkow i Małgorzata Małochleb, z Koalicji Postęp i Świeckość. Na wstępie dyskusji Adam Jaśkow podkreślił, że to już drugi panel dyskusyjny na ten temat w ramach Dni Świeckości, w pierwszym dyskutowali eksperci. Bogumił Kolmasiak z Zielonych powiedział, że najwłaściwszy model relacji państwa z kościołem to pokojowa koogzestyncja, tak jak państwo współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami z dwustronną korzyścią.


5 października w krakowskim klubie Alchemia odbyło się wyjątkowe spotkanie nt. przyszłości Europy. Dariusz Szwed i Róża Thun mówili o podobieństwach i różnicach pomiędzy propozycjami grupy Zielonych i chadeków z EPL. Spotkanie poprowadził dziennikarz Radia Kraków, Jacek Bańka. Krakowską debata była wspólnym przedsięwzięciem koła Platformy Obywatelskiej im. Roberta Schumana, krakowskiego koła Partii Zieloni 2004 i Fundacji "Zielony Instytut". Pierwsze pytanie zadane przez Jacka Bańka dotyczyło rozdziału środków z Unii Europejskiej, które trafiają do polskiej gospodarki. "Czy unijne pieniądze, po które sięgamy to rzeczywiście same korzyści?" - zapytał dziennikarz. Róża Thun uznała, że "jeżeli mówimy, że Unia Europejska opiera się na solidarności, to jeżeli ona nie będzie miała wymiaru konkretnego i materialnego to będzie niewiele warta.". sytuację porównało do chrześcijaństwa, które nie powinno być pustym słowem, lecz namacalnym systemem wartości, który motywuje ludzi do pomocy bliźniemu. "Generalnie rzecz biorąc to, że bogaci inwestują tam, gdzie te inwestycje są potrzebne, jest czymś niezwykle dobrym" - dodała.


Czy rowery staną się realną alternatywą dla komunikacji miejskiej? Krakowscy cykliści wierzą, że tak. Dziś podpisali, historyczne ich zdaniem porozumienie o ścisłej współpracy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Na początek konsultacje społeczne i badania ankietowe co miasto powinno zrobić nie tylko dla rowerzystów, ale też dla pieszych i osób niepełnosprawnych, a potem cykl otwartych szkoleń dla mieszkańców poszczególnych dzielnic. Zroweryzowanym pomaga Unia. Bruksela wymaga, by do 2020 roku w dużych miastach kontynentu 15 procent komunikacji odbywało się na dwóch kółkach.


Ruszył projekt "Krakowski Dialog Cykliczny". Dialog, czyli rozmowa, wspólne zastanawianie się nad problemami rowerzystów. A wspólne, bo wezmą w nim udział nie tylko aktywiści rowerowi, ale także urzędnicy. Rozmowa z Małgorzatą Małochleb - członkinią Partii Zieloni i stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów


Co takiego stało się podczas tych spotkań? Ano stał się dialog. - Tak, rozmawialiśmy. Żadna ze stron nie przyszła uzbrojona w ostrą amunicję: rowerzyści, że "żądamy", a urzędnicy - "nie da się, nie ma pieniędzy" - opowiada Małgorzata Małochleb z KMR oraz członkini Partii Zieloni. - Rowerzyści poczuli, że są traktowani poważnie, a urzędnicy, że na serio przyjmuje się ich argumenty.


– Czy w Krakowie będziemy mieć czyste powietrze, zależy od każdego z nas – mówi Małgorzata Małochleb, koordynatorka projektu z Polskiej Zielonej Sieci i członkini Partii Zieloni – Nie tylko dorośli, ale dzieci i młodzież również mają na nie wpływ. Codzienne decyzje komunikacyjne w wyraźny sposób przyczyniają się do jakości powietrza. Z badań wiemy, że udział zanieczyszczeń komunikacyjnych w zależności od rodzaju niebezpiecznych substancji, stanowi od 13% do 52% - dodaje koordynatorka projektu „Czyste powietrze dla Krakowa”.


We­dług or­ga­ni­za­cji spo­łecz­nych i eko­lo­gicz­nych, Sej­mik Wo­je­wódz­twa po­wi­nien pod­jąć uchwa­łę cał­ko­wi­cie za­ka­zu­ją­cą sto­so­wa­nia węgla i bio­ma­sy oraz cięż­kie­go oleju opa­ło­we­go w celu ogrze­wa­nia bu­dyn­ków i lo­ka­li, przy­go­to­wa­nia cie­płej wody użyt­ko­wej oraz pa­le­nia drew­nem w ko­min­kach.


Działacze walczący o czyste powietrze wierzą, że politycy z sejmiku małopolskiego jednak uchwalą zakaz palenia węglem w Krakowie. A ich marsz ma się do tego przyczynić. – Jeśli jednak poprą projekt uchwały w takiej formie, jak proponuje to zarząd, wezmą na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie krakowian. Kondukt żałobny ma im o tym przypomnieć – mówi Małgorzata Małochleb z Partii Zieloni i Polskiej Zielonej Sieci.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,510,032 Unikalnych wizyt