ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/03/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Kultura - RSS

Kultura

Kultura określa sposób, w jaki rozumiemy świat i jak postrzegamy samych siebie w relacji do niego. Ostatnie dwie dekady były okresem, kiedy polityka kulturalna stawała się ofiarą mechanicznie aplikowanych neoliberalnych postulatów oraz szeregu zwykłych zaniedbań.
Poznaj program Zielonych w zakresie kultury

Koordynacja kampanii

Małgorzata Tkacz-Janik, członkini zarządu partii
e-mail: malgorzata.tkacz-janik@zieloni2004.pl

Ważne linki
- Radni PO i PSL utrącili wszystkie nasze wnioski - mówi Ewa Koś z partii Zieloni, przewodnicząca zespołu kontrolującego Zamek. - Wniosek może być tylko jeden - tak Zamek, jak i zarząd województwa mają coś do ukrycia i stąd ten strach. - Wnioskowaliśmy również o kontrolę w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie, gdzie trwa już długi czas konflikt miedzy pracownikami a dyrekcją szpitala, gdzie odchodzą lekarze, a ludzie nie chcę się leczyć. Chcieliśmy też być mediatorem w tym sporze i próbować załagodzić konflikt, bo dzieje się to ze stratą dla pacjentów. Niestety i tym razem nasz wniosek o kontrolę został utracony. Zarząd województwa widocznie bardzo boi się, aby jakieś fakty nie ujrzały światła dziennego.


Staraniem zielonej radnej Beaty Kubicy, Opole uhonorowało pamięć Leo Baecka, wieloletniego rabina opolskiej synagogi


To postać [ rabin Leo Baecka ] przeogromnego formatu, bez wątpienia najwybitniejsza świata żydowskiego starego Opola. Był postrzegany jako przywódca duchowy Żydów w czasie Holokaustu, a wydana przez niego książka "Istota Judaizmu" stworzyła cały reformowany judaizm - mówi Beata Kubica z Partii Zieloni.


- Niedopuszczalne jest szkalowanie polskich Romów, jak każdej grupy etnicznej, która w Polsce ma prawo czuć się bezpiecznie i u siebie. Sprzeciwiamy się temu, co zrobili napastliwi kibice - mówi Maciej Psych Smykowski z Partii Zieloni.


Nie dziwi fakt, że Pan Marszałek Sekuła ma problem z rozstrzygnięciem konkursu na stanowisko dyrektora, mając za kandydata Pana Lesława Nowarę. Jako członkini Rady Programowej Muzeum Śląskiego, Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego, jako gliwiczanka oraz kulturoznawczyni pozwalam sobie zaprotestować przeciw temu niechybnie zbliżającemu się wyborowi - pisze w liście otwartym Małgorzata Tkacz-Janik.


Dr Adam Ostolski zauważa, że w polskiej konstytucji występują dwie definicje polskości: obywatelska oraz etniczna, utożsamiana z samoidentyfikacją danej osoby. – Z całą pewnością taka samoidentyfikacja w mniejszym czy większym stopniu wiąże się z “zanurzeniem w tradycji, kulturze czy historii Polski”. Niemniej jednak pomysł, żeby owo zanurzenie podlegało zewnętrznej ocenie jakichś samozwańczych ekspertów czy trybunałów jest absurdem.


One niosą jakieś przesłanie, że w Afryce też jest życie, też są inne reguły tego życia, i my je pokazujemy. Zobaczyć tę Afrykę przez inny pryzmat niż piramidy w Gizie i plaże w Maroku - mówi Juliusz Adel z Partii Zieloni.


- W renesansie potrzebny był taras, żeby zobaczyć piękną perspektywę Odry, bo istniała jej zabudowa, która zasłaniała na nią widok. Dzisiaj tej zabudowy nie ma, a widok będzie taki sam jak z tarasu, który już jest - mówiła Ewa Koś (Zieloni 2004).


- Mieliśmy też kilka pomysłów na projekty, które można by zrealizować wspólnie z Miastem Ogrodów. Rok temu próbowaliśmy rozmawiać na ten temat. Bezskutecznie. Próbowaliśmy więc ustalić, jakim budżetem ta instytucja dysponuje. Otrzymaliśmy tylko informację o 12 mln zł, bez wyszczególnienia, na co te pieniądze są przeznaczane - mówi Maciej Smykowski z Partii Zieloni, członek fundacji "Piaskowy Smok".


- Nikt nie kwestionuje ważności i ilości zabytków, o które musi zatroszczyć się Kraków. Ale w innych regionach też są zabytki, a nie ma pieniędzy, by o nie zadbać. Myśląc o naszym mieście, wystarczy wspomnieć zapomnianą gotycką kapliczkę na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej czy osiedle robotnicze przy ul. Kolejowej, gdzie dziś w elewacjach pojawia się kolor seledynowy, choć powinna to być pamiątka po minionym wieku - przekonuje dr Krystyna Słodczyk z Partii Zieloni 2004.


- Mimo kosztów rekomendowaliśmy takie rozwiązanie prezydentowi, bo będzie to pomoc miasta dla wszystkich rodzin – ocenia Beata Kubica, radna Zielonych, klub SLD.


Jeszcze czytam, jeszcze wertuję strona po stronie i przyglądam się zamieszczonym zdjęciom – nieraz wracając do już przeczytanych słów, ale już wiem, że historyczno-kulturowy esej „Festung Warschau” Elżbiety Janickiej jest niezwykle ważny dla nas, jako mieszkańców miasta – zgruzowanego i powstałego od nowa z bolesnych popiołów. Esej wdziera się pod zakrytą tkankę miejską, gdzie działy się wydarzenia, o których nie uczą nas w szkołach, których ślady niełatwo dzisiaj znaleźć na powierzchni miasta, a przecież dotyczą mieszkańców Warszawy, obywateli Rzeczpospolitej – naszych żydowskich sąsiadów, a więc i nas wszystkich dotyczą. Elżbieta Janicka przedziera się przez warszawskie ulice, place i podwórka pokazując „prawdy” historyczne, które zakryły inne „prawdy”, przedziera się przez mury – polityczne, literackie i religijne. - czytamy w recenzji eseju, przygotowanej przez Marka Matczaka.


W poniedziałkowe popołudnie 3 września odbyła się w Zielonym Centrum Marszałkowska 1 debata poświęcona polityce lokalowo-kulturalnej miasta. Wzięli w niej udział właściciele warszawskich lokali: Dorota Grochulska (Na Lato, 1500m2), Igor Konefał (PKP Warszawa Powiśle), Michał Borkiewicz (Plac Zabaw, Plan B, Powiększenie, Miasto Cypel), Krystian Legierski (M25, Sklep z kanapkami) oraz Dorota Tałajko (Salon Gier). Władze miasta reprezentował wicedyrektor gabinetu prezydent m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak oraz Marcin Wojdat z Centrum Komunikacji Społecznej, debatę prowadziła przewodnicząca Zielonych Agnieszka Grzybek.
Warszawscy Zieloni zapraszają serdecznie do udziału w debacie Akcja „KONCESJA”: Polityka kulturalna miasta wobec klubów i klubokawiarni
Strona 1 z 2 1 2 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,390,462 Unikalnych wizyt