II Kongres Kobiet
II Kongres Kobiet odbędzie się 18 czerwca 2010. w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Do inicjatywy zaproszone są wszystkie kobiety z różnych środowisk i regionów Polski.
Rada Programowa Kongresu zrzesza blisko 100 nazwisk z różnych środowisk. Wśród osobistości świata polityki, gospodarki, ekologii i kultury znalazły się prof. Barbara Skarga, Jolanta Kwaśniewska, Henryka Bochniarz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Penderecka oraz wiele innych.
Zielone Kobiety Na Kongresie Kobiet
Aleksandra Banot
e-mail
strona www
Agnieszka Grzybek
e-mail
strona www
Monika Paca
e-mail
strona www
Kazia Szczuka
strona www
Magdalena Środa
e-mail
strona www
Małgorzata Tkacz-Janik
e-mail
strona www
Program Kongresu
WSTĘPNY program Kongresu do pobrania w postaci pliku .PDF
Rejestracja
Można już zgłaszać swoje uczestnictwo w konferencji.
Formularz zgłoszeniowy
Ważne adresy

Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004; kandyduje z list SLD) chce działać na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego, refundacji antykoncepcji, zabiegów in vitro i wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół.
 "Ten III Kongres ma szansę zakończyć się podobnym sukcesem jak ten pierwszy, jeśli znowelizujemy ustawę kwotową, wprowadzając parytety i tzw. system suwakowy (naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach wyborczych) oraz doprowadzimy do uchwalenia ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz innych prawach reprodukcyjnych" - pisze Agnieszka Grzybek w "Metrze".
 Dwa z postulatów - przyjęcie ustawy kwotowej i żłobkowej - zostały już zrealizowane, choć w wersji okrojonej. Przedstawicielki stowarzyszenia Kongres Kobiet będą walczyły między innymi o to, by w następnych wyborach obowiązywał parytet i naprzemienność kobiet i mężczyzn na listach wyborczych. Agnieszka Grzybek z Kongresu Kobiet mówi, że wszystkie postulaty zostały wypracowane w czasie 30 paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ramach dwudniowego zjazdu
Dariusz Szwed powiedział, że grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim ma dwóch przewodniczących - kobietę i mężczyzn i jako jedyna partia w PE ma więcej kobiet niż mężczyzn. "Jeśli kobiety od początku uczestniczą w budowaniu danej struktury, to też czują się za nią w większej mierze współodpowiedzialne" - powiedział.
 - Obecny system emerytalny radykalnie dyskryminuje kobiety - powiedziała działaczka Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek. W nowych systemach emerytalnych najtrudniej mają kobiety. Nowy system emerytalny skrojony jest pod tradycyjny model kariery zawodowej mężczyzny - najlepiej pracować nieprzerwanie 40 lat i nie pozwalać sobie rezygnowanie z pracy na rzecz rodziny.
Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004), która kandyduje z list SLD, zadeklarowała, że jako posłanka będzie działać na rzecz m.in. liberalizacji prawa aborcyjnego, refundacji antykoncepcji, zabiegów in vitro i wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół. Powiedziała, że opowiada się też za podniesieniem płacy minimalnej. Chce ponadto zainicjować debatę nt. elastycznego modelu rynku pracy.
 O energii atomowej, parytetach i przyszłości lewicy - rozmowa z Ewą Koś na portalu wSzczecinie.pl.
 Czyżby spełniał się ideał polityki miłości? Tylko – czy to nie dziwne – głosiciele tej ideologii nigdy z nami nie idą - pisze z okazji 8 marca Magdalena Mosiewicz.
 Pomimo konieczności powołania pełnomocnika bądź pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn wynikającego z Europejskiej Karty Równości brak jej świadomości nie tylko w opinii publicznej, ale także wśród władz naszego regionu.
 Pełnomocniczka miałaby szereg zadań - wymieniała Aleksandra Łukaszewicz-Alcazar. - Trzeba przygotować strategię działań całej polityki równościowej dla regionu.
 Samorządową grupę kobiet zawiązały opolskie radne miejskie. Wszystkie - w jedenaście - spotkały się przy kawie i uzgodniły, że w pewnych ważnych dla opolan kwestiach będą trzymać sztamę.
  Magdalena Mosiewicz i Dariusz Szwed odpowiadają w sondzie Krytyki Politycznej, Agnieszka Grzybek - w relacji PAP.
Agnieszka Grzybek weźmie udział w dyskusji pt. "Czy marketing i reklama wpływają na zjawisko przemocy ze względu na płeć?", organizowanej przez koło naukowe Prawi a Płeć WPiA UW 29 listopada (poniedziałek), godz. 20.00, aula starego BUWu, centralny kampus UW.
Agnieszka Grzybek w Radiu TOK FM opowiada o aktualnym stanie prac nad ustawą parytetową w Sejmie.
|