ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Nasi Ludzie « Joanna Giza-Stępień

Joanna Giza-Stępień

Joanna Giza-Stępień

e-mail: gizah@gazeta.pl

Status: Członkini

W partii od: 2005-01-01

Zobacz artykuły: Joanna Giza-Stępień - RSS

Należy do: Koło szczecińskieNotka bio:Urodzona w 1970 roku w Warszawie, mieszkanka Szczecina.

Absolwentka polonistyki z dziennikarstwem i pedagogiką na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych z filozofii współczesnej i etyki.
Doktorantka Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego w dziedzinie nauk humanistycznych (literaturoznawstwo/ poezja współczesna); promotor – prof. Inga Iwasiów.

Przez 10 lat pracowała w tzw. budżetówce i administracji publicznej, m.in. w Archiwum Państwowym, Uniwersytecie Szczecińskimi, w Biurze Prasowym Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, w samorządowej instytucji kultury (Zamek Książąt Pomorskich) w Dziale Wystaw Artystycznych oraz Promocji. Obecnie zatrudniona na stanowisku ds. imprez masowych w Wydziale Kultury i Ochrony Zabytków UM Szczecina.

W 1996 r. - od współpracy ze szczecińskim (dziś ogólnopolskim) pismem studenckim „Dlaczego”, rozpoczęła swoją przygodę z dziennikarstwem. Przez kolejne lata była związana z dziennikarstwem prasowym – pisała reportaże, felietony, szkice oraz wywiady do pism studenckich, takich jak m.in.: lubelskie „Forum Akademickie”, poznański „Studenciak”, szczeciński „Przegląd Uniwersytecki” oraz – warszawskie już wówczas - „Dlaczego”. W 1998 roku podjęła stałą, trwającą 4 lata, współpracę z dziennikiem lokalnym „Kurier Szczeciński”, gdzie zajmowała się szeroko pojętą tematyką kulturalno-społeczną„. Do jej sukcesów zaliczyć można kilkunastoczęściowe cykle rozmów z niebanalnymi osobowościami świata nauki, kultury i sztuki oraz cykle reportaży o kulturze alternatywnej i młodzieżowej, za co w 2001 roku otrzymała laur Złotej Kaczki, a kapituła Stowarzyszenia Dziennikarzy RP nagrodziła ją tytułem „Debiutanta Roku”. Podczas pracy w redakcji „Kuriera Szczecińskiego” rozpoczęła, trwający do dziś, „romans z krytyką literacką”, w efekcie czego zaczęła publikować recenzje literackie oraz szkice literackie i własne wiersze do uznanych pism literackich i społecznych, m.in. krakowskiego „Studium”, łódzkiego „Tygla Kultury”, poznańskiego „Pro Arte”, krakowskiej „Zadry”, warszawskiej „Twórczości” i „szczecińskich „Pograniczy”. Wtedy też podjęła współpracę jako publicystka kulturalna z innymi dziennikami lokalnymi („Nowy Kurier”) oraz mediami ogólnopolskimi (m.in. „Przekrój”). W latach 2002-2004 związana była z „Głosem Szczecińskim” oraz „Gazetą Wyborczą”. W 2004. rozpoczęła także współpracę z samorządowym pismem „Merkuriusz Zachodniopomorski”, na którego łamach zajmowała się promocją kultury lokalnej. Na 2005. rok przypada jej debiut w mediach elektronicznych - najpierw w lokalnej Telewizji Gryf, gdzie przez 2 lata zajmowała się publicystyką kulturalną oraz dorywczo pracowała w newsroomie, a następnie w szczecińskim oddziale TVP, z którym współpracuje – jako publicystka kulturalno-społeczna do dziś. Praca w „Kurierze Szczecińskim” ukształtowała jej prasowy warsztat publicystyczny, współpraca z TVP Szczecin uczyniła z niej dziennikarza – praktyka, gotowego do podejmowania trudnych i problemowych wyzwań. Do jej sukcesów w szczecińskiej TVP, poza kilkudziesięcioma newsami i felietonami o różnej tematyce, należą reportaże poświęcone problemom samobójstw wśród dzieci, uzależnieniom, kulturze współczesnej, reklamie i nietolerancji społecznej, prezentowane w cyklu „Kątem Oka”. Współpracowała także z ogólnopolskim cyklem „Na celowniku” oraz z Wiadomościami TVP, Panoramą i Teleexpresem. Od 2007. roku współpracuje jako autorka reportaży i pomysłodawczyni cyklów z TVP Kulturą. Obecnie przygotowywany jest do realizacji jej cykl publicystyczno-kulturalny - „Rozmowy z Treścią”.


W 2000 roku nagrodzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP nagrodą Złotej Kaczki za najlepszy debiut dziennikarski.
Od 1997 r. aktywna członkini Stow. Dziennikarzy RP oraz International Federation of Jurnalists;
Od 1997.r członkini Kościoła Zielonoświątkowego „Betania” w Szczecinie.
Od 1999 r. do 2008. prezeska organizacji pozarządowej „ArteFakt” (także założycielka; obecnie – prezes honorowy, założyciel) i koordynatorka kilku ogólnopolskich i europejskich projektów kulturalnych, m.in. Festiwalu Kultur Afrykańskich „Afryka Fest”, „Kawiarni Poetyckiej”, „Kawiarni Literackiej”, „Środa Kobiet”, Festiwalu Literackiego „Herbert. Reaktywacja” oraz „Miasto na rozdrożu”. Współpracuje z Klubem Krytyki Politycznej.
Pisze wiersze; Filmy o niej autorstwa Krzysztofa Haicha i Ewy Zadrzyńskiej pokazywała telewizja ogólnopolska w ramach projektów „Regiony Kultury” i „Mój pierwszy wiersz”. Współautorka kilku antologii poezji oraz laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poezji. Publicystka, autorka i współautorka kilku publikacji z dziedziny współczesnego literaturoznawstwa oraz socjologii, kulturoznawstwa i dziennikarstwa (m.in. „Gender w weekend”, „Kresy i pogranicza w literaturze”, „Dyskurs współczesny”).
W latach 2000-2005. nauczyciel akademicka i szkolna.
Od 2005. członkini Zielonych 2004. W latach 2006-2007 współprzewodnicząca Zielonych w zachodniopomorskim.
Zna języki francuski i rosyjski oraz łacinę. Angielski – na poziomie komunikatywnym.
Jako prezes organizacji pozarządowej zajmującej się kulturą, posiada doświadczenie w dziedzinie kierowania zespołami ludzi, jako autorka i koordynatorka kilku projektów ma doświadczenie w dziedzinie tworzenia projektów medialnych i kulturalno-społecznych oraz pozyskiwania środków, jako dziennikarka zna podstawy oraz praktykę w sferze kreowania wizerunku, marketingu i reklamy, PR, sektora pozarządowego, gender index, jako polonistka i pedagog, filozof wzorcowo posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie oraz potrafi słuchać, komunikować się i prowadzić dyskusje, a także występować publicznie i takie wystąpienia koordynować i organizować;
Kocha zwierzęta i naturę. Jeździ na rowerze i konno. Działa w organizacjach ekologicznych i zielonych. Wegetarianka. Fideistka. Pracuje nad wydaniem poetyckiego debiutu książkowego oraz pierwszą podróżą do Afryki, do Etiopii (a póki co podróżuje za pośrednictwem literatury, wyobraźni i opowieści innych). Ma 17.letnią córkę, dwa psy i kota.


Polecane strony:

www.art-efakt.ovh.org - ArteFakt
www.afrykafest.pl - Festiwalu Afryka Festprofil ostatnio edytowany dnia: 16-02-2009, 16:27

Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,502,254 Unikalnych wizyt